Det seneste døgn er der anmeldt fire indbrud i privat beboelse i Østjyllands politikreds.
Et indbrud fandt sted på H. C. Andersensvej i Kolind søndag den 1. september klokken 02:00.
Søndag d. 1. september kl. 03:07 blev der begået indbrud på Bugtrupvej i Kolind.
Der har været et indbrud på Søndergade i Kolind. Indbruddet blev begået søndag d. 01/09 kl. 00:03.
Der har været et indbrud på Søndermarken i Kolind. Indbruddet er blevet begået mellem fredag d. 30/08 kl. 16:00 og lørdag d. 31/08 kl. 11:00.
Østjyllands Politi modtog torsdag flere anmeldelser om kastede genstande på biler i Kolind-området. Personer i en hvid bil kastede vandballoner eller lignende på modkørende biler.
Østjyllands Politi modtog torsdag eftermiddag kl. 17.30 en anmeldelse om en ukendt mand, der havde blottet sig foran en kvinde og hendes mindreårige datter på Strandvejen i Rønde. Anmelderen havde taget et billede af manden og hans nummerplade.
Østjyllands politikreds har det seneste døgn modtaget anmeldelser om fire indbrud i privat beboelse. Et af disse indbrud fandt sted på Sivestedodde i Kolind og blev begået mellem søndag d. 28/8 kl. 21.00 og tirsdag d. 30/7 kl. 08.45.
Søndag eftermiddag kl. 15:48 blev en 42-årig mandlig bilist anholdt af politiet.
Brand opstod i rækkehus i Kolind
Tirsdag kl. 14.27 fik Østjyllands Politi en anmeldelse om en brand i en villa i Maarup tæt på Kolind.
Torsdag morgen omkring kl. 07.29 opstod der af uoplyste grunde en konflikt mellem to 17-årige drenge på letbanestationen i Kolind.